28 Kasım 2011

Kraliçeler ‘’En İyi Biziz’’ Mesajını Verdi !!! Fenerbahçe 96-82 Galatasaray Medical Park


Kraliçelerimiz TKBL 6. Haftasında,kendi sahasında konuk ettiği Galatasaray MP’yi 96-82 yenerek ligde 6. Maçında 5. Galibiyetini elde etti.Ayrıca rakibinin namağlup ünvanına da son verdi.

2. hafta kendi sahamızda TED Kolejlilere karşı aldığımız sürpriz yenilgi,bu maçın önemini kat be kat arttırıyordu.Alacağımız yenilgi,final serisinde saha avantajının rakibe geçmesi demekti.

Maça Birsel-Penny-Angel-Nevriye-Matovic klasik beşimizle başladık.Galatasaray ise Epiphanny Prince-Işıl Alben-Diana Taurasi-Bahar Çağlar-Tina Charles beşiyle sahadaydı.Maça çok iyi başladık.Pota altını Matovic ve Nevriye ile iyi kullanıp 6-0 lık bir seri ile maça başladık.Daha sonra Galatasaray MP.  Prince ve Taurasi’nin sayıları ile toparlanarak skorda öne geçti.Bu periyotta skor hep başabaş gitti.Daha sonra tempo artmaya başladı ve hem biz hemde Galatasaray MP hücumda sayı bulmakta zorlanmadı.Son anlarda yakaladığımız seri ile ilk periyodu 21-19 önde kapattık.İlk periyotta savunmada yapılan hatalar ve yaptığımız top kayıpları –ki bu top kayıplarını maçın sonuna kadar sürdürdük ve 16 top kaybıyla (çok yüksek bu sayı) tamamladık-rakibimizi bir ara öne geçirsede,daha sonra toparlanarak periyodu önde kapatmayı başardık.

2. periyoda Galatasaray MP. Tina’nın üst üste sayılarıyla başladı.Takımımız buna 6-0 lık seri ile karşılık vererek maçı önde götürmeyi başardı. Ancak top kayıpları bu periyotta çoğalmaya başladı.Ve Gs Mp’nin sert savunmayla,ya da tabiri caizse döverek yaptığı fauller çalınmamaya başladı.Özellikle Taurasi’nin dirsekleri hakemler tarafından görmezden gelindi !!!  Bu yüzden 2. Periyot skor olarak başabaş gitti yine.Kraliçelerimiz ilk yarıyı 40-38 önde geçti.İlk yarı sonunda dikkat çeken bir istatistik vardı iki takım adına.Attığımız 40 sayının 22 si yabancı oyuncularımızdan gelirken,18 i yerli oyunculardan geldi.Gs Mp’de ise; 38 sayının 33 ü yabancı oyunculardan gelirken,yerli oyunculardan yalnızca 5 sayılık bir katkı gelmişti.

3. periyot tam bir  üçlük yağmuruna sahne oldu.Özellikle kraliçelerimiz sezon başından beri düşük olan üçlük yüzdemize nazire yaparcasına,art arda üçlükleri atmaya başladı.Bunda en büyük etken Gs Mp’nin pota altında gömülü savunma yapması ve bunun akabinde boş bulduğumuz şutlarla .Penny-Birsel-Matovic ile cezayı kesmemiz oldu.Matovic bu atışları bazı maçlarda da denerdi;ama bir türlü isabet sağlayamazdı.Dünkü maçta bu şanssızlığınıda kırmış oldu. Konsantrasyon.özgüven ve eller titremeyince bu atışları sokmakta zorlanmadık.Gs Mp ise bunlara Taurasi ile cevap vermeye çalıştı.Bu dakikalarda hücumda rakibin tek alternatifi Taurasi oldu,çünkü ona eşlik eden kimse yoktu. Final periyoduna 8 sayılık avantajla,69-61 önde girdik. Birde dikkat çekici bir nokta,daha bu periyotta daha 2.5 dakika geçmişken,faul hakkımızı takım olarak doldurduk.Penny ve Nevriye 3 faulle oyuna devam ettiler.Bunca dezavantaja rağmen,rakibi faul çizgisine getirtmedik.

4. periyotta Birsel-Nevriye-Penny-Angel ile üst üste sayılar bulup farkı gitgide açmaya başladık.Son 5 dakikaya 20 sayı önde girince,maç bitti havasına kapıldık.Gs Mp son bir can havliyle üst üste sayılar bulup 11-0 lık seri yakaladı ve farkı bir anda 9 sayıya indirdi.Oyuncularımız üst üste sayılar yiyince gereksiz paniğe kapılıp,hücum edemediler.Zorlama atışlar,gereksiz zorlamalar bu seriyi yememizin en büyük sebebiydi.Koç aldığı molayla buna dur dedi ve mola dönüşü ilk hücumda Penny’nin üçlüğüyle Gs Mp’nin fişini çekip,maça son noktayı koyduk.

Maçı bize getiren ve Gs Mp’den üstün olduğumuzu gösteren en önemli etken yerli oyuncu kalitesiydi.

Birsel : 16 sayı‚ 3 Ribaunt‚ 7 Asist
Işıl : 0 Sayı‚ 1 Ribaunt‚ 3 Asist

Nevriye: 17 Sayı‚ 12 Ribaunt‚ 4 Asist
Bahar : 3 Sayı‚ 4 Ribaunt‚ 0 Asist

Esmeral : 5 Sayı‚ 0 Ribaunt‚ 0 Asist
Gülşah : 3 Sayı‚ 0 Ribaunt‚ 0 Asist

Devşirme oyuncuları Melisa Can’ıda sayarsak;

Melisa Can : 8 sayı, 4 ribaunt, 0 Asist

Fenerbahçemiz yerli oyuncularından 96 sayıda,38 sayılık bir katkı alırken ki bu %30 dan fazla bir oran,Galatasaray MP yerli oyuncularından 82 sayıdan,yalnızca 14 sayılık bir katkı alabildi.Yabancı oyuncularınız ne kadar iyi olursa olsun,takımın iskeletini oluşturan yerli oyuncularınızın katkısı bu rekabette belirleyici rol oynuyor.

Maçın yıldızını seçmekte zorlandım.Ama bana göre Birsel sergilediği performansla maçın yıldızıdır.Avrupa’nın en iyi guardı sözünü sonuna hak ediyor.Koçun,Babkina’nın sakatlığından sonra doğru yolu -zorunlu bir şekilde olsada- bulması güzel.Bu takımın oyun kurucusu Birsel’dir.Macera aramaya,takımın kimyasıyla oynamaya hiç gerek yok.Ayrıca Nevriye yaptığı double double (17sayı,12 ribaunt) ile maça damgasını vuran isimlerden biriydi.Geçen hafta Euroleague’de haftanın MVP’si seçilen Angel her zamanki gibi skorer oyununu sürdürdü ve 24 sayıyla takımımızın en fazla sayı atan oyuncusu oldu.Penny ve Matovic’de 15 sayılık katkılarıyla takımımızın galibiyetinde önemli bir paya sahip oldu.Özellikle Penny 4 te 3 üçlük isabetiyle,kritik anlarda rakibe darbeyi indirdi.

Avenida maçından sonra hücum ribaundlarındaki sorunumuzu dile getirmiştim.Bu maçın kazanılmasında önemli bir yere sahipti.Kraliçelerimiz ribauntlarda deyim yerindeyse Gs Mp’yi ezdi.Toplam ribauntlarda 45-24 gibi ezici bir üstünlüğümüz var.Takımımız 45 ribaundun 28 ini savunmada,17 sini hücumda aldı.Gs Mp ise 24 ribaundun 16 sını savunmada,8 ini hücumda aldı.Maçtan önce hücum ribauntlarından çekindiğim Tina Charles maçı 9 ribauntla tamamladı.Sadece 2 hücum ribaundu alabilmiş.Ribauntlardaki etkinliğimiz ve Tina’ya fazla şans vermememiz bizim hanemize yazılan bir artıydı.Tabi bunda Nevriye’nin etkinliğini göz ardı etmemek lazım.Bizim için tek bir olumsuz yön vardı bu maçla ilgili.Çok top kaybı yaptık.Maçın 16 top kaybıyla bitirdik.

Birazda Taurasi ve hakemlere değinmek gerek.Taurasi neden böyle cins cins davranışlarda bulundu anlamak mümkün değil.Bu taraftar onun için neler yaptı,ne kampanyalar düzenledi geri dönsün diye;ama  birde Taurasi’nin yaptıklarını bakın.Yazık…Bir pozisyonda sayıyı attıktan sonra,Nevriye topu alıp oyuna başlayacakken,o topa elini soktu ve maça başlamamıza engel oldu.Hakemler Taurasi’yi uyarmak yerine Gs MP kenar yönetimine uyarıda bulundu.Daha sonra ilginç bir şekilde bizim kenar yönetimimizide uyardı.Eğer adil bir hakem üçlüsü olsaydı maçta,Taurasi son periyoda gelmeden 5. faulünü alıp kenara gelmişti bile.Daha ilk periyotta Penny’nin kaşını açan ve maç boyunca kendisine savunma yapan oyuncularımıza dirsekle müdahalede bulunan Taurasi’ye,hakemler faul çalmamakta diretti resmen.Penny’e yaptığı sportmenlik dışı faulü çalmayan,gözlerinin önündeki hatalı yürümeyi görmeyen ve buna itiraz eden koç George Dikeoulakos'a teknik faul veren hakemler art niyetli değilde nedir.Standart bir hakem yönetimi olsaydı,biz bu maçı 30 sayı farkla kazanırdık.Açık ve net.

Sezon başında Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda bizi yendikten sonra kendilerinin en iyi olduğunu sananlara tokat gibi cevap veren kraliçelere tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.Ayrıca performansıyla beni yanıltmayan Işıl’a sevgilerimi sunuyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...