21 Ocak 2012

Birsel O Nasıl Bir Asist Öyle-Angel O Nasıl Bir Bitiriş !!!


Potanın kraliçeleri TKBL 14. hafta mücadelesinde Caferağa’da konuk ettiği İstanbul Üniversitesi’ni 105-87 yenerek 13. galibiyetini aldı ve liderliğini sürdürdü.

Maça Esmeral-Penny-Angel-Nevriye-Tamane beşi ile başladık.Karşılaşmanın ilk sayısı İstanbul Üni.’nin üçlük atışından geldi.Rakibimiz maça çok iyi başladı.İlk saniyeden itibaren oyuna iyi konsantre olan taraf İstanbul Üniversitesi idi.2.5 dakikalık süre içerisinde yaptıkları 5 hücumdan sayı ile dönmeyi başardılar.7.22 kala 6-14 öne geçtiler.Bu kadar kısa sürede gelen 20 sayı aslında maçı yansıtıyordu.Mücadelenin bol skorlu geçeceğinin haberini veriyordu.İstanbul Üni. üst üste 3 lüklerle farkı açmaya başladı.Özellikle Hodges 3 tane isabetli üçlük atışıyla periyoda damgasını vurdu.Skorda farkı yakalayınca İstanbul Üni. savunmada daha da bir direnç göstermeye başladı.Bu nedenle periyodun ilk bölümlerinde kraliçeler hücumda zorlandı.İstediklerini uygulamada sıkıntı çektiler.Israrla topu pota altına indirerek rakibi hataya zorladık.Ve bu sert savunmaya karşı Penny ve Nevriye ile faul çizgisine geldik.6.09 kala rakibimiz karşısında 10 sayı geriye düştük 9-19.Bu dakikadan sonra ilk şoku atlatan,maça ısınan kraliçelerimiz 9-2 lik bir seriyle farkı 3 e kadar indirince İstanbul Üni. koçu mola almak zorunda kaldı 18-21 Moladan sonra pota altından topu oyuna sokmaya çalışan İstanbul Üni. hata yaptı ve topu kapan Angel asisti Penny’e yaparak farkı 1 e kadar indirdik.Ama rakibimizde eli sıcak oyuncu o kadar çoktu ki,ne attılarsa girdi.Bir türlü öne geçme fırsatı vermedi takımımıza.İlk çeyreği 31-33 geride kapadık.Daha birinci periyotta ilk yarı skoru oluştu.En büyük etken savunma yapmamamızdı.Rakibimizi hücumda hataya zorlayamadık,gereken baskıyı kuramadık.Ve demin bahsettiğim gibi İstanbul Üniversitesi çok yüzdeli  hücum edince böyle yüksek bir skor oluştu.5 tane üçlük isabetleri vardı.Hücumda birinci periyotta 31 sayı bulmamız ne kadar olumluysa,33 sayı yememizde savunmamız için bir o kadar olumsuzdu.

2. periyotta Birsel’in oyuna girmesiyle rüzgarı arkamıza aldık.Bu periyodun ilk sayısı Matovic-Tamane ikili oyunuyla geldi ve ilk defa maçta öne geçmeyi başardık 34-33..Oyuna sonrada giren Kübra’nın attığı 3 lük ise maçtaki ilk 3 lük isabetimiz oluyordu.Savunmadaki aksaklık periyodun ilk bölümlerinde devam etti.Pota altından çok kolay sayılar yedik.İstanbul Üni. farkın açılmasına izin vermeyerek maça tutunmaya çalıştı.Takımımız ise vitesi arttırmaya devam etti.Özellikle 2. periyotta Matovic ile boyalı alanı çok etkili bir şekilde kullandık.Üst üste sayılar bulduk.Hücumdaki oyunumuzu savunmaya da yansıtmayı başardık.Savunmayı toparlayınca ve İstanbul Üniversitesi’nde sıcak eller bitince farkı çift hanelere taşıdık.İlk yarının sonlarına doğru müthiş asistler,mükemmel hücum organizasyonları yapmaya başladı kraliçeler.Adeta gözümüzün pasını sildiler.Angel son saniyede attığı basket ile ilk yarıyı son noktayı koydu.Maç skoru tadında bir sonuçla devreye 69-51 önde girdik.Periyot skoru 38-18 Fenerbahçe lehineydi.10 dakika içinde 38 sayı bulmak muazzam bir şey.

İlk yarıdaki istatistiklere baktığımızda; Penny 17 sayı 2 ribaunt 3 asist, Angel 16 sayı 6 ribaunt 3 asist, Matovic 12 sayı 3 ribaunt 2 asistle dikkat çeken isimlerdi.Takımın genel istatistiğine baktığımızda 1/4  üçlük isabet  25/32 2 lik 16/20 serbest atış isabetiyle oynamışız.Özellikle 2 lik atışlarda %78 gibi müthiş bir istatistik tutturmuşuz.

3. periyot Angel’ın üçlüğüyle başladı.Bu periyodu tek bir cümle ile özetlemek mümkün bence.’’Penny-Birsel-Angel resitali’’ Baş döndüren pas trafiği,asistler,hücum varyasyonları izleyenlere keyif veriyordu.Özellikle attığımız attığımız 90. sayı yıllarca jenerikte gösterilecek bir sayıydı.Sanki NBA’deymişiz gibi bir hisse kapıldık izlerken.Birsel o nasıl bir pastı,Angel o nasıl bir bitirişti !!!  Bu sayıyı izlemeyen çok şey kaçırdı desek abartmış olmayız.Kadın basketbolunda smaç vurmak pek mümkün değildir.Zordur kısaca.Eğer Angel’ın böyle bir özelliği olsa Birsel’in alley oop pasını smaçla süslemişti.Ama Angel’ın havada asılı kalışı ve sayıyı buluşu bile yeterdi.Unutulmazlar arasına girmiştir bu asist ve basket.Maça dönersek son periyoda 92-69 önde giriyorduk.

Final periyoduna hızlı başladık.İlk dakikalarda Kübra dikkat çeken isimdi.Sezon başındaki çekingenliğini üzerinden atmış.Hücumda topla oynadı,topu aldığında sürdü..Bir an önce top elimden çıksın telaşında değildi.Birsel ise şovuna kaldığı yerden devam ediyordu.Ders niteliğinde bir asist daha yaparak,neden ‘’Avrupa’nın en iyi guardı’’ sözünü söylediğimizi en iyi şekilde gösteriyordu.Yakaladığımız fark ve kalan süre göz önüne alınarak koç genç oyuncularımızı sahaya sürdü.Olcay-Emel ve ilerleyen dakikalarda Özge-Devran oyuna girdi.Birsel-Angel-Penny oyundan çıkınca doğal olarak hücumdaki gücümüz azaldı ve yaklaşık 3 dakika sayı bulamadık.Birde savunmada 6 tane üst üste hücum ribaundu verince koç mola almak zorunda kaldı.İstanbul Üniversitesi koçu maçtan umudunu kesmiş olacak ki,o da genç oyuncularını sahaya sürdü.Bu yüzden bu periyot skor anlamında kısır geçti.Maçı 105-87 kazanarak puan farkıyla liderliğimizi sürdürdük.

Ligin lideri ile ligin sonuncusunun karşı karşıya geldiği maçta kalite farkı bariz ortadaydı.Hodges,Houston ve Canty ile direnmeye çalıştılar.İlk periyotta gerçekten iyi bir performans gösterdiler.Bir ara farkı 10 a kadar çıkardılar;ama sonra doğal olarak oyunda düşüşler ve kopmalar yaşadılar.Zorlu şartlar altında mücadele eden bi takım İstanbul Üniversitesi.Bunca olumsuzluğa rağmen mücadeleleri takdire şayandı.

Maçın bizim adımıza kırılma anı Birsel’in 2. periyotta oyuna girmesiydi.Hem hücumda hem savunmadaki taşlar yerine oturmaya başladı.Birsel maçı 4 sayı 10 asistle tamamlayarak bir oyun kurucunun neler yapması gerektiğini gösterdi.Asist demişken takımımız toplamda 29 asistle maçı tamamlayarak müthiş bir istatistiğe imza atmış.Matovic 20 sayı 6 ribaunt 2 asistlik bir performas sergiledi.Özellikle 2. periyotta rakip takımın pota altını kararttı.

Penny Taylor 24 sayı 5 asis 2 ribaunt ile maçı tamamladı.Basketbolun temel bilgilerini yine o kadar güzel yansıttı ki sahaya..Övgüler az kalır.Sadece tek bir şey demek istiyorum.Ne yapıp ne edip,çok geç kalmadan Penny’i uzun yıllar takımda kalması için ikna etmeli yönetim.

Ve geldik Angel’a.Maçı 21 sayı 11 ribaunt 5 asistle tamamladı.Yine delici gücüyle rakip savunmayı zorda bıraktı.Topu aldığında potaya gitmeyi kafasına koymuşsa onu durdurmak imkansız !!! Takımımızın cesuryüreği umarım sende uzun yıllar bizle beraber olursun.

Çok keyifli,izleyenlerin basketbola doyduğu bir maç oldu.Biraz uzun oldu yazı;ama bu güzel maçın her ayrıntısını paylaşmak istedim mazur görün.

Takımımızın bir sonraki rakibi Euroleague’de Rusya deplasmanında Nadezhda.Zorlu bir maç bizi bekliyor.Kraliçelere sonsuz başarılar diliyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...