11 Ocak 2012

Kraliçelerin Avrupa'da Bileği Bükülmüyor !!!Potanın kraliçeleri Euroleague 9. hafta mücadelesinde Macaristan’da konuk olduğu Sopron’u 78-62 yenerek 9. galibiyetini aldı ve yoluna namağlup devam etti.

Maç öncesi tek eksiğimiz vardı.Penny belindeki rahatsızlık yüzünden maçta oynayamadı.Karşılaşmaya Birsel-Babkina-Angel-Nevriye-Tamane beşi ile başladık.İlk sayımız Babkina ile geldi.Hemen bir parantez Babkina için.Sanki 2 numara pozisyonunda daha faydalı gibi.Yine bu pozisyonda savunmada etksiz kalsada, 1 numara oynadığında topu ön sahaya getirme ve oyun kurma görevini yapmaya çalıştığında takıma zarar veriyordu.Babkina periyodu 7 sayı ile tamamladı.İlk dakikalarda klasik hızlı hücumlarımızla sayılar üretsekte,bu periyotta istediğimiz oyunu sahaya yansıtamadık.Pota altı oyuncularımız savunmada gerektiği kadar sert olamadılar.Birde özellikle Penny’nin olmayışı maçı dengede götüren en önemli faktördü.Ayrıca hakemlerin berbat yönetiminide hesaba katmak gerekir.Sopron lehine hemen hemen 2 hücumda bir faul verdiler.Ama bizim oyuncularımıza yapılan sert müdahalelere düdük çalmadılar.İlk periyodu 18-19 önde kapadık.19 sayı 3 oyuncumuzdan geldi.Angel 8,Babkina 7,Matovic 4 sayıyla tamamladı ilk çeyreği.

2. periyoda Sopron çok iyi başladı.Fegyverneky ile üst üste sayılar bulup 24-19 öne geçtiler.Bu periyotta hakemler maçı berbat yönetmeye devam etti.Matovic’e yapılan fauller görmezden gelindi.Kötü yönetime dayanamayan koç Dikeoulakos haklı olarak itiraz etti.Bunun üzerine hakemler teknik faul çaldılar.İlginç bir istatistik bu arada.Rakibimiz Sopron ilk 12 dakika içerisinde tam 17 kez faul çizgisine gelmiş ! Sopron’a baya tolerans geçtiler.Teknik faulü iyi değerlendiremediler desek doğru olur.Sadece 2 sayı bulabildiler ve 26-19 geriye düştük.Koçun itirazı hakemleri kendine getirmiş olacak ki,üst üste Sopron’a biri savunma biri hücum olmak üzere 2 faul çalındı.Bu periyotta bizi maçta tutan ve öne çıkan isim Esmeral’di.Skor 28-19 Sopron lehine iken,basket faulden 3 sayı ve birde 3lük isabetiyle üst üste 6 sayı buldu.O dakikalarda skor yükümüzü çeken isim oldu.Buna ek olarak Esmeral,maçın başından beri çok az yaptığımız penetreleri yaparak içeriyi zorladı.Ve maçta ipleri elimize aldığımız dakikalara geldik.Angel ile hızlı hücuma çıkıp direk çembere yöneldik.Bunun neticesinde Angel güçlü fiziğiyle rakip oyuncuları faul yapmaya zorladı ve başarılıda oldu.İlk yarının bitmesine 4.49 kala tekrar öne geçmeye başardık. 31-32.Koç takımı alan  savunmasına döndürdü ve meyvelerini aldık.Hücumlarda ise ısrarla topu pota altında Matovic ile buluşturunca farkı yavaş yavaş açmaya başladık. 38-33..İlk yarının son anlarında oyunun kontrolünü ve tempoyu ele geçirdik.Angel’ın birebir oyunlarını ve boyalı alanı çok iyi kullandık.İlk yarının sonunda koç Dikeoulakos,bir molanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi.İlk yarı biterken son hücum bizdeydi.Angel ile şutu kaçırdık,ribaund mücadelesinde top Sopronlu oyunculardan dışarı çıkmıştı.Onların pota altından başlayacaktı oyun.Topu pota altında Tamane ile buluşturduk ve basket faul kazandık.Tamane faulü sayıya çeviremedi;ama kendi ribaundunu yapıp,pasını Matovic’e çıkardı ve sayıyı bulduk.Bir hücumdan 4 sayı çıkarıp ilk yarıyı 36-45 önde kapadık.Antrenörümüz Dikeoulakos molada çizdiği setle kocaman bir alkışı hak etti.

İlk yarı sonunda istatistiklerde 2 isim göze çarpıyordu takımımız adına.Matovic 14 sayı 8 ribaund,Angel 16 sayı 6 ribaundla skora katkıda bulunuyordu.

İkinci yarıya Birselin üçlüğüyle başladık ve farkı ilk kez çift haneli sayılara taşıdık 48-36..Sopron bu sayıya 4-0 lık bir seriyle karşılık vererek farkı tekrar tek haneli sayıya çekti 48-40.Bu seriye takımımız 11-0 lık bir seri ile cevap verip maçı koparma noktasına getirdi.Üçüncü periyotta Tamane hem hücum hem savunma ribaundlarında etkiliydi.Takımımız alışılagelmiş savunmasını yapması ve savunmada oyuncularımızın birbirlerine yardımının iyi olması bu seriyi ve bu farkı yakalamamızda en büyük etken oldu.Sopron’a bu periyotta sadece 8 sayı şansı verdik.Final periyoduna 44-66 lık skorla önde girmeyi başardık.

Son periyotta koç fazla süre alamayan oyunculara yer verdi.Bu maçta benchten gelen katkı gözardı edilemez.Kenardan gelen oyuncularımız takıma çok iyi katkı verdi.Kadrodaki tüm oyuncularımız oynama şansı buldu.Verilen süreler dengeli bir biçimde dağıldı diyebiliriz.Birsel dışında 30 dakikadan fazla süre alan oyuncumuz yoktu.Bu periyodun neredeyse tamamını genç oyuncularımızla oynadık.Bu yüzden skor anlamında pek etkili olamadık.Sadece 12 sayı üretebildik.Ve maçı 62-78 kazanan kraliçelerimiz 9. maçında 9. galibiyetini aldı ve namağlup liderliğini devam ettirdi.

Bir sonraki rakibimiz TKBL’de Optimum TED Ankara Kolejliler.Ligde tek yenilgimizi aldığımız takım.15 Ocak Pazar günü oynanacak maçın başlama saati 14.00…Kraliçelerimize sonsuz başarılar.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...