5 Şubat 2012

Canınız Sağolsun Kraliçeler.Sakın Üzülmeyin !!!Fenerbahçemiz TKBL 16. haftasında konuk ettiği Mersin Bşb.’ne 2. yarısını çok kötü oynadığı maçta 76-84 yenilerek ligdeki 2. mağlubiyetini aldı.

İlk yarı boyunca hücumda etkili bir performans sergilememize rağmen savunmadaki aksaklık ve sert savunmayı bir türlü yapamamamız dikkat çekiyordu.Mersin’i durduramıyorduk;ama hücumda skor üretmekte zorlanmıyorduk.Angel yine güçlü fiziğiyle rakip pota altını rahatsız ediyordu,hücum ribaundlarını kovalıyordu.Penny ise ceza kesici üçlük isabetleriyle aradaki farkı açıyor ve koruyordu.Oyuna sonradan giren Tamane savunmada etkiliydi.Bloklar,top çalma,defans…Daha sonra hücumda Matovic’i devreye sokarak farkı korumaya çalıştık.Penny yine attığı sayılarla rakibin ümitlenmesine izin vermedi.Mersin Bşb. bizi iyi analiz etmiş olacak ki,Birsel ve oyunda olduğu sürece Esmeral’e top aldırmama müdafaası uyguladılar.Ama takım topu ön sahaya getirmede zorlanmadı.Çünkü Penny ve Angel gibi opsiyonlarımız vardı.İlk periyodu 26-19,ilk yarıyıda 50-40 önde kapattık.

Penny attığı 15 sayı ile ilk yarının en skorer oyuncusu olurken,Mersin’de Tuğba Palazoğlu attığı 10 sayıyla takımını ayakta tutmaya çalışıyordu.

Her şeyin tersine döndüğü 2. yarıda Mersin pes etmeyen mücadelesiyle maçı çevireceğinin sinyalini veriyordu.Savunmada iyice düşmeye başladık.Maalesef savunmadaki performansımız hücumada yansıdı.Yanlış şut tercihleri yapmaya başladık.Topu bir türlü pota altına indiremedik.Kısaca hücumda tıkanmaya başlamıştık.Mersin ise sessiz ve derinden gelmeye başladı.En etkili olduğumuz yeri yani boyalı alanı çok iyi savundular.Pivotumuza topu indirdiğimizde 2 li 3 lü sıkıştırmalarla nefes aldırmadılar,sayı bulmamıza izin vermediler.Bunların üstüne birde Penny daha 3. periyotta 4. faulünü alıp kenara gelince hücum zenginliğimiz iyice kayboldu.3. periyodun bitmesine 2.37 kala Mersin farkı 6 sayıya kadar indirdi ve bu maçı alabileceğine inanmaya başladı.Savunmada daha da direnç gösterdiler.Periyodun sonunda ise farkı 1 e kadar indirip maça ortak oldular 63-62.

Final periyodunda iyice oyun disiplininden koptuk,kendi düzenimizden çıktık.Penny 6.30 kala 5 faulle oyundan çıkınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu.Hücumdaki en önemli gücümüz oyundan çıkınca gardımız hızlı bir şekilde düştü.Mersin Bşb.’nin uyguladığı alan savunmasına bir türlü hücum edemedik.Ki bu sezon alan savunması yapan takımlara hiç zorlanmadan,çok iyi hücum edebiliyorduk.Bir türlü uzunlarımızı zone’un ortasında topla buluşturamadık.Takımımız skor üretemedikçe iyice paniğe kapıldı,strese girdi ve en önemlisi eller titremeye başladı.Bunun örneğini Nevriye’de gördük.Biri faul çizgisiyle pota arasında kalan yerden,biride pota altından inanılmaz bir şekilde 2 şutu sayıyla değerlendiremedi.O dakikalarda 3-4 sayı geride olan takımımız bu atışlarla sayıyı bulsa maç farklı bir hale gelebilirdi belkide.Kırılma anlarından biriydi bu girmeyen şutlar.Asıl en önemli kırılma anı Angel’a çalınan faul idi.Maçın bitmesine 2.28 kala skor 70-73 Mersin lehineydi.Mersin hücumunda Angel topu rakibinden çok temiz bir müdahale ile çaldı;ama hakemler bu müdahaleye faul çaldılar.Pozisyonun tekrarında hiçbir şeyin olmadığını gördük.Angel o topu çaldıktan sonra önü bomboş bir şekilde sayıyı bulacaktı.Mağlubiyete kesinlikle bahane değil tabiki.Ama maalesef hakemler maçın kaderiyle oynadı.Bu bir gerçek.Belkide çok kötü oynadığımız bir maçı çevirme şansımız hakemlerin skandal kararıyla yok oldu.Kalan dakikalarda takımımız hücumda mecburen acele atışlar kullanmaya başladı.Bu atışların hiçbiri girmeyince Mersin bir ara farkı çift hanelere taşıdı.Son dakikada kraliçeler aslında en başta atmaları gereken sayıları atmaya başladı ve sahadan 76-84 mağlup ayrıldık.

Yenilginin nedenlerini sıralarsak;

1-Savunma yapmadan,sadece atarak maçı kazanacağımız yanılgısına kapıldık.Bazı maçlar vardır ki,ne yaparsanız yapın rakip hücumda yüzdeli oynar engel olamazsınız.Ya da o gün gerçekten savunmanız iyi değildir ve yenilirsiniz.Bu maçta ise takımımız psikolojik olarak sadece hücumdaki gücüne güvenerek maçı kazanırız hissiyle oynadı.Savunmayı boşladık ve ciddiye almadık.

2-Penny-Angel ikilisinden biri olmadığı zaman hücumdaki skor üretme sorunundan bazı maçlarda bahsetmiştik.Pondexter transferinin ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı.Üçüncü bir skorer oyuncumuz yoktu takımda.Penny’in erken faul problemine girmesi ve üçüncü periyotun geneliyle,maçın son 5 dakikasında ondan yoksun oynadığımız için bütün skor yükü Angel’ın sırtına bindi.Bunun neticesinde hücumda çok düşük yüzdeyle oynadık.

3-Maçın yıldızı ve skoreri Tuğba Palazoğlu’nu yapamadığımız savunma ile maçın içine sokmamız.Özellikle ilk periyotta Birsel Tuğba’yı iyi savunamadı.Bomboş durumda üçlükleri attı.Basketbol moralle paralel bir oyun olduğu için,Tuğba sayıları buldukça,üçlük atışlarını hiç tereddüt etmeden kullandı.5/5 isabetle %100 lük bir istatistikle maçı tamamladı.

4-Dar bir rotasyonla oynuyoruz.Kenardan fazla katkı alamadığımız aşikar.7-8 oyuncunun katkı yaptığı,hele birde bizim gibi tempolu oynayan bir takımda oyuncular normal olarak yoruluyor.Hem fizik hem mental anlamda illaki düşmeler yaşanıyor.Çarşamba günü çok sert bir oyun oynayan Avenida karşısındaki Fenerbahçe ile Mersin maçındaki Fenerbahçe arasındaki farkın başka türlü açıklaması olamaz bence.

5-Hakemler çok net bir şekilde maçın kaderiyle oynadı.Hakemide yeneceksiniz sözünü oldum olası sevmem.Zaten kötü oynadınız v.s hakeme bel bağlamayın gibi olaylar asla hakemlere maçta kritik hatalar yapma izni vermez.Angel’a ilk yarıda çalınmayan fauller;ama onun yaptığı en ufak temasa çalınan fauller.

6-Maçın ilk periyodunda bulduğumuz 26 sayıyı,ikinci yarının tamamında bulmamız maçı bize kaybettiren başka bir nedendi.(3. ve 4. periyotta 13 sayı bulduk.)

Sezonun ilk yarısında kendi sahamızda yenildiğimiz Ted Kolejliler maçının kopyası niteliğindeydi bu maç.Yine 3. periyottan itibaren oynanan kötü oyun,rakibin umutlanması ve maça tutunması.Artık olan oldu.Kraliçelerin canı sağolsun.Nazar değdirdik takımımıza.

Çarşamba günü Galatasaray Medical Park deplasmanına konuk oluyoruz.Sezonun en önemli maçı.Mersin maçını kazansaydık bu maçta 13 sayı farkla yenilme lüksümüz olurdu.(İlk yarıdaki maçı 96-82 kazanmıştık.) Şimdi rakibimize 1 sayı fark bile yetiyor liderlik için.Çok zorlu bir maç ve atmosfer bizi bekliyor.Belkide Mersin maçındaki yenilgi hayırlı olur bizim için ayakların yere sağlam basması açısından.

Benim potanın kraliçelerine güvenim sonsuz.Biz zoru severiz.Eğer Galatasaray M.P’yi deplasmanda yenmemiz gerekiyorsa;gider,yener ve döneriz !!! Ne savunmada ne hücumda Mersin maçındaki performansı göstermeyeceğimize adım gibi eminim.Olduda yenildik diyelim.Saha avantajı Gs Mp’ye geçti diyelim.Final serisinde geçen seneki gibi deplasmanda bir galibiyet çıkarır yine şampiyon oluruz.Yapmadığımız şey mi !!!

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...