19 Nisan 2012

Konsantre Olamayınca...


Kraliçelerimiz TKBL play off final serisi 3. Maçında deplasmanda karşılaştığı Galatasaray MP’ye  92-86 yenildi ve seride durum 2-1 e geldi.
Neden kaybettiğimizi maddeler halinde sıralarsak;
1-Takım bi kere hiç konsantre değildi maça.Bunu kaçırdığımız boş şutlardan anlayabiliyoruz.O kadar kolay ve rahat şut imkanı bulduk ki..Maalesef değerlendiremedik.Tabiki burada oyuncularımızıda anlamak gerekir.Sonuçta onlarda robot değiller.Herkesin kötü bir günü vardır.Bizde onu yaşadık maçta.Bunca şeye rağmen maçı koparabilirdik,geriye düştüğümüz dakikalarda dengeyi sağlayabilirdik.Bu fırsatların hepsini yakaladık ama değerlendiremedik.Sağlık olsun.
2-İstatistikler üzerinden konuşursak tabloyu daha iyi görebiliriz.İkilik atışlarda 26/50,üçlük atışlarda 4/17,faul atışlarında ise 22/31 lik isabetlerle oynamışız.Galatasaray MP ise şutlarda daha fazla isabet sağladı.27/46 ikilik,6/17 üçlük,20/25 faul atışlarında isabet sağlamışlar.Özellikle faul atışları başımızı ağrıttı yine.Serinin 2. maçında tam tersi bir performans sergileyip 25/27 gibi muazzam bir istatistikle oynamıştık.Maçın sonunda kraliçelerimiz elleri titremeden taktik faulleri sayıya çevirmişti ve maçı bize getiren en önemli faktör olmuştu.
3-Çok kötü savunma yaptık.Daha doğrusu yapmadık.Maçın hiçbir anında sert savunma yapamadık.Geri dönüş yapamamamızın nedenlerinden biride buydu.Çünkü sayı buluyorduk;ama hemen akabinde sayı yiyorduk.Özellikle Taurasi’nin içeri penetrelerini bir türlü önleyemedik.Ayrıca şut attığında da el göstermedik.Bu tip oyuncuya bunları yapmazsanız maçı alır götürür.
4-Galatasaray MP yerlilerden yine ekstra katkı alıyordu.Işıl kendini aşmaya devam etti bu maçtada.Ek olarak Bahar sakatlanana kadar oyunda olduğu süre içerisinde çok iyi bir katkı verdi takımına.Özellikle Taurasi-Bahar ikili oyunlarına çare bulamadık.Burda savunmamızın büyük hatası vardı.Bahar bu sayıları hep boş durumda iken attı.Yardımlaşmalı savunma yapıyorduk,fakat hep birileri boş kalıyordu.Bu bazen Bahar,bazen Taurasi,bazende Tina Charles oluyordu.Özellikle Tina’yı yüzü dönük boş bırakırsınız cezayı keser.
5-Hücumda yaptığımız basit top kayıpları başımızı ağrıtan diğer etkenlerden biriydi.Özellikle Fowles’ın erken faul problemine girmesi ve sadece 16 dakika sahada yer almasına rağmen,bu fırsatı değerlendiremedik.Aslında Bahar verdiği katkıyla Fowles’ın yerini bir nevi doldurdu ama Bahar’da sakatlanıp çıkınca yine fırsat geçmişti elimize.Yapacağımız şey çok basitti.Her hücumda topu pota altına indirip oradaki avantajı kullanmaktı.Ama yapmadık.Bireysel zorlamalarla sonuca ulaşmaya çalıştık gereksiz yere.Düzenden çıktık.Set hücumlarını neredeyse hiç uygulamadık.Çok durağan oynadık birde.Hep biri topu alsında bir şey yapsın düşüncesindeydik.
6-Alan savunmasına iyi hücum edemedik.Ceza kesici atışları sokamadık.İlk maçta Birsel,ikinci maçta Cappie cezayı kesmişti ama dünkü maçta bu cezaları kesemedik.Aynı şekilde rakibe karşı alan savunmasınıda iyi uygulayamadık.Demin bahsettiğim gibi hep bir oyuncuyu boş bıraktık.
7-Hücum ribaundlarında müthiş bir üstünlük kurduk rakibimize.Burada önde olan taraf hep Galatasaray MP idi.Sonunda ribauntlardaki üstünlüğüde ele aldık ama yine demin bahsettiğim gibi hücumda düşük yüzdeyle oynayınca bu ribauntları toplamamızın bir anlamıda kalmadı.Toplam ribauntlarda Galatasaray MP’ye 32-42 lik bir üstünlük kurmuşuz.Hücum ribauntlarında da 7-17 lik ezici bir üstünlük kurmamıza rağmen bunu kendi lehimize çeviremedik.Hücumda ribaundu alıyorduk.Ya hemen acele ve zorlama atışla tekrar potaya gidiyorduk.Ya da sete set hücum etmeye çalışıyorduk.Ama doğru oyunu oynayamıyorduk.Yine yanlış tercihler yapıyorduk.
8-Matovic savunmada olmasada hücumda çok iyi bir maç çıkarırken sinirlerine hakim olamadı ve teknik faul aldı.Çok gereksiz bir itirazdı.Yine ivmeyi yakalamışken,dengeyi kurmaya başlamışken alınan hem normal faul hemde teknik faulden sonra Galatasaray MP 4 sayı birden buldu.Maç yine onların lehine döndü.
9-Angel çok dağınık bir oyun sergiledi.4 top kaybetti.Bizim adımıza maçın en skoreri olmasına rağmen hücumda gereksiz zorlama atışlar yaptı.Faul çizgisinde de iyi bir performans gösteremedi.Maçı 24 sayıyla tamamladı ama 8/18 ikilik, 8/11 serbest atış yüzdesiyle oynadı.Çok şut kullanmış,az isabet sağlamış.İşte buradaki denge sağlanamayınca 30 sayıda atsanız 40 sayıda atsanız bir işe yaramıyor.
10-Cappie’yi bu maçta pek kullanamadık.Fazla potaya bakmadı.İyi savundular.Cappie bireysel oyunuyla takımı ayakta tuttu.İçeri penetreleriyle rakibe faul aldırttı.Ama serbest atış çizgisindeki kötü performansımız maçın sonucuna net bir şekilde etki etti.Özellikle maçın son  dakikasına 2 sayı farkla girebilirdik kaçan 2 faul olmasa (Angel ve Cappie 2 de 1 atmışlardı).Yineden elinden geleni yaptı Pondexter.Bir daha bu kadar kötü gününde olacağını sanmıyorum.Şampiyonluğu bize getirecek oyuncuların başında geliyor.
11-As oyuncularımız gününde değildi.O zaman kenardan gelen oyuncuların yapacağı katkılar çok önemliydi;ama beklenen katkı gelmedi.Esmeral 16 dakika yer aldığı mücadeleyi sadece 2 asistle tamamladı.Bomboş durumda üçlükleri atamadı.Onlardan en az birini soksa maçın gidişatı değişebilirdi.Dar bir rotasyonla oynuyoruz.Kübra ve özellikle Nevin’i hiç kullanmıyoruz.Koçun bu alternatifleride düşünmesi lazım.Kenardan gelip verimli oynayan bir tek Tamane vardı.Maçı 10 sayıyla tamamladı ve bence en iyi şekilde katkı sağladı takıma.
Kraliçelerin canı sağolsun.Galatasaray MP küçümsenecek bir rakip değil.Aldığımız mağlubiyet gayet normal.Serinin  4. maçı 19 Nisan Perşembe günü saat 20.00’de yine Abdi İpekçi’de.Bu maçta şampiyon olacağımızı düşünüyorum.En kötü ihtimalle yenilsek bile bu işi Caferağa’da bitiririz ve kupayı kendi sahamızda kaldırırız.
Son olarak yönetime sitemde bulunuyorum.Taurasi’nin yaptığı çirkin harekete federasyon sadece para cezası vermekle yetindi.Açıkçası hiç şaşırmadım.Üzerindeki forma sarı lacivert olmadığı için kuralların işlemeyeceğini biliyordum.Zamanında Cappie formasını öptü diye 2 maç cezayı çat diye veren,daha bu sezon Emir’in bir hareketine anında 3 maç cezayı kesen (ki yanlış hatırlamıyorsam tesadüf bu ya,cezasını dolduracağı 3. maçta Galatasara MP maçıydı) federasyon forma rengi sarı kırmızı olunca nedense görmedim,duymadım,bilmiyorum diyor.İşte ceza vermediğiniz oyuncu geldi,maçı aldı gitti.Bunca şeye rağmen sesini çıkartmayan yönetimi görüyorum.Müstehak bunlar bize diyorum.Daha o hareketin fotoğrafı nete düşer düşmez kamuoyu yaratmak için resmi siteden açıklama yapmayan,televizyonumuzdan gerekli programları yayınlamayan yönetim burada pasif kalmıştır.Ayrıca böyle bir açıklama yapmak ihtiyacı içinde hissetmemiz ne kadar acı bir durum.Çünkü biliyoruz federasyonun ceza vermeyeceğini.Geçen sezon çubuklu formamızı giyerken doping testi için 3 kez üst üste kurada adı çıkan Taurasi bu sezon hiç doping testine girdi mi çok merak ediyorum….

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...