6 Nisan 2012

Po Po Po Pondexter !!!Yazılar bu ara gecikti.Malum hava değişimi çok fena çarptı  :) Özellikle 8 li finaller ile ilgili yazacaklarım var.En kısa sürede gelecek umarım..

Potanın kraliçeleri TKBL play off yarı final serisi ilk maçında Caferağa'da konuk ettiği Mersin Bşb.'yi 92-67 yenerek seride 1-0 geçti.

Genel bir değerlendirmeyle maçı yorumlamak istiyorum..

1. Oldukça yıpratıcı geçen 8 li finallerin ardından koç takımı maça çok iyi hazırlamış ve çok iyi motive etmiş.Özellikle Penny'nin talihsiz sakatlığı sonrası,sezonu kapaması hepimizin moralini bozmuştu.Penny'siz oynadığımız ilk lig maçında olumlu bir oyun oynadık.Özellikle Penny'nin savunmada verdiği katkıyı -ki sezonun geneline baktığımızda savunmada bir türlü istikrarı sağlayamamıştık- ararız diye düşünüyordum.Ama yanılmışım.Maç boyunca müthiş bir savunma yaptık.Önceki gibi rakibe kolay sayı atma şansı tanımadık.

2. Maçın belirli dönemlerinde Mersin'e ön sahada 3 oyuncuyla yaptığımız baskı rakibi hataya zorladı.Angel ve Esmeral ile baya top çaldık.Bu top çalmalar sonrası gelen ekstra sayılar ile farkı açtık ve iyice rahatladık.Aslında tam saha baskıyı sıkça uygulamamız gerekiyor.Angel'ın zaten bu özelliğide çok iyi.Faydalanmamız gerekiyor.Angel tam 6 top çalarken,Birsel ve Esmeral 2 şer,Kübra,Nevin ve Pondexter ise 1 er top çalmayla oynadılar.

3. Mersin'in alan savunması uyguladığı bölümlerde sayı bulmakta zorlanmadık.Topu çok iyi dolaştırdık,iyi paylaştık ve pota altına indirip basketi bulduk.Bunun yanında ceza kesici 3 lükleri attık ve rakip otomatikman alan savunmasından vazgeçti.

4. Cappie eski günlerinden esintiler sundu.Umarım böyle devam eder.O'nun bu oyununa çok ihtiyacımız var.Mersin boyalı alanını delip geçti adeta.İçeri girip rakibin savunmadaki dengesini bozdu.Hem içeriden hem dışarıdan attığı sayılar ile takıma çok büyük katkı verdi.Taraftarla,tribünle bütünleştiği zaman ritmini buluyor ve ritmini bulduğunda durdurulması imkansız.Attığı sayılardan sonra tribüne dönüp çılgınca sevinmesi,haykırması birilerine mesajdı.Tabi anlayana :)

5. Matovic yanlışım yoksa 9 da 9 yani %100 isabetle oynadı.Hücumda pota altındaki birebir eşleşmelerde rakiplerine büyük üstünlük kurdu.Ve Tamane...8 li finallerin takımımız adına en iyi oyuncusu olan Tamane,oynadığı süre içerisinde takıma çok iyi katkı vermeyi sürdürdü.Demin bahsettiğim tam saha baskıda uzun kollarıyla rakibi hataya zorladı ve çabuk bir oyuncu olduğu içinde rakip baskıdan kurtulduğu zamanda hemen savunmadaki yerini aldı.Ayrıca oyunda olduğu süre içerisinde ribauntlarda da etkiliydi.Kenarda olduğu zamanlarda üst üste hücum ribauntları verdiğimiz oldu;ama Tamane oyunda olduğu süre içerisinde buna pek izin vermedik.

6. Birsel sayı atıp skora katkıda bulunmasada oyunda olduğu süre içerisinde takımı çok iyi yönetti.Özellikle bir pozisyonda Pondexter'a yaptığı asist ve ondan önceki hareketi müthişti.Yok artık dedirtti hepimize.Avrupa'nın en iyi guardı ünvanını niye hakettiğini bir kez daha gösterdi.Daha çok futbol tabiri olarak bilinen topu sağından atıp solunda geçti sözünün basketbol içinde geçerli olduğunu gösterdi ve tüm ezberleri bozdu.


7. Kenardan gelen oyuncular verimli oldu ve maçı farklı kazanmamızdaki diğer bir etken oldular.Esmeral oyunda kaldığı sürece iyi bir katkı verdi bence.Maçı 8 sayıyla tamamladı.Kübra'nın performansı sevindiriciydi.İçeri penetre etmeden oynayan ve sadece üçlük atmayı düşünen Kübra bu maçta yine üçlük attı;ama üçlüğün yanında içeri penetre ederek oynadı ve asistlerde yaparak skora katkıda bulundu.Bana göre iyi oyununun en büyük nedeni as kadroyla birlikte süre almasıydı.Bundan önceki maçlarda yedek kadroyla maçın son anlarında süre alıyordu ve doğal olarak verimli olamıyordu.Aynısı Olcay içinde geçerli.As kadroyla birlikte fazla süre alamasada onunda oyununa pozitif bir etki yaptığı ortada.Birde hareketli yapısıyla içeri girerek rakibe zor anlar yaşatabilecek bir oyuncu.Çekinmeden,korkmadan topu alıp penetre etmesi ilerisi için umut vericiydi.

Güzel oyunla,güzel mücadeleyle maçı güzel bir skorla kazanan kraliçeler seride 1-0 öne geçti.2. maç bu akşam saat 20.00'de yine Caferağa'da.3 galibiyete ulaşacak takımın adını finale yazdıracağı bu seride bugünde kazanarak avantajlı bir şekilde Mersin'e gitmek istiyoruz.Sonsuz başarılar kraliçeler..

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...