13 Kasım 2012

Güzel Basketbol Güzel SonuçPotanın Kraliçeleri TKBL 4. Hafta mücadelesinde kendi sahasında konuk ettiği İstanbul Üniversitesi’ni 84-66 yenerek yoluna kayıpsız devam etti.

Maça Birsel-Cappie-Angel-Matovic-Nevin beşiyle başladık.İlk dakikalarda Angel’ı hücumda iyi kullanıp ve her hücumda pota altını düşünerek Matovic ile etkili olsakta savunmada iyi olduğumuz söylenemezdi bu periyot boyunca.Rakip özellikle Carson ile etkili oluyordu.Yine rakibe boş şut imkanı veriyorduk.Üst üste 2 üçlük yedik bu şekilde.İlk periyodu 17-19 geride bitirdik.

İkinci periyotta savunmayı toparladık.Matovic sertliğini gösterdi ve ilk periyotta yediğimiz kolay sayıları yemedik. İstanbul Üniversitesi iyi savunma yapmamıza rağmen yüksek yüzdeyle hücum etmeye devam ediyordu.Ama burada rakibe dur diyen,geriye düşmemizi engelleyen isim kaptan oluyordu.Oyuna ağırlığını koyan Birsel hemen yediğimiz sayılara cevap veriyordu.İlk yarının sonlarına doğru kontrolü tamamen ele geçirdik.Savunma sertliğini tüm takım arttırınca farkı açmaya başladık.Tabi bu arada Pondexter’ın Carson’ı çok iyi savunup nefes aldırmamasının payı büyüktü.Çünkü rakibin en etkili hücum gücü Carson’dı.İlk yarıyı 39-31 önde geçiyorduk.Birsel’in muhteşem 2. periyot performansı dikkat çekiyordu..12 sayı 3 asistle tamamladı ilk yarıyı.Çift haneli sayılara ulaşan diğer isim attığı 10 sayıyla Angel oluyordu.

2. yarıya İstanbul Üniversitesi 7-2 lik bir seri ile başlasada buna dur diyen isim yine Kaptan Birsel oluyordu.İpleri eline alan kaptan takımı çok iyi yönetti ve farkı koruduk.Son birkaç maçtır hücumda aksıyorduk.Doğru hücum edemiyor,zorlama atışlar kullanıyorduk.Ama bu maçta tempolu bir basketbol oynuyorduk.Topu hızlı ve doğru oyuncuya ulaştıracak şekilde dolaştırıyorduk.Birsel sayılarının yanı sıra Matovic’e üst üste asistler yapıyordu.Final periyoduna 65-49 önde giriyorduk.Son saniyede Angel’ın smaç denemesi güzel bir andı.Bir gün o smaç olacak ama bakalım ne zaman..

Son periyoda Vera-Matovic ikilisinin sayılarıyla başlayıp farkı 20 ve üstüne kadar çıkarmayı başardık.Oyun tamamen bizim kontrolümüzdeydi.Rakibin gardını iyice düşürdük.Bir ara sayı farkından dolayı tempo düşüp,durağan bir oyun oynansada güzel asistlerle maçı hareketlendirdik.Maçı 84-66 kazanan kraliçeler Kayseri Kaski ile birlikte namağlup ünvanını korudu..

Birsel ve Esmeral’in skora katkı verdiğinde neler yapabileceğimiz ortada.Hemen aradaki kalite farkı ortaya çıkıyor.Özellikle kaptan Birsel’in dönüş maçı oldu diyebiliriz.Sezon başından bu yana pek potaya bakıp oynamadı.Belki koç öyle istedi.Ama bu maçta hem asistleriyle hem attığı sayılarla kalitesini gösterdi.Birsel 17 sayı 8 asistle muhteşem bir performans gösterdi.Attığımız sayıların yarısında o’nun payı vardı.Esmeral 12 sayı ile mücadeleyi tamamladı.Vera 12,Angel 15 sayıyla çift haneli sayılara ulaşan diğer oyuncularımızdı.Ve Matovic…Maçı 20 sayıyla tamamlayıp en skorer isim olurken,ikilik atışlarda 10/12 isabet sağlayıp %83 gibi muazzam bir istatistikle oynadı.Hem de sakatlığı devam etmesine rağmen.Hücumda pota altındaki en büyük gücümüz.Ritmini bulmaya başladı.

İnşallah Matovic ve Vera sakatlık yaşamaz.Çünkü ne Yasemin ne de Nevin hiçbir katı veremiyor. Yasemin aslında çok düzgün şut atan bir oyuncu.Özellikle yüksek post ve orta mesafe sevdiği yerler.Ama bir türlü oyunun içine giremiyor.Nevin yine kötüydü.Transfer döneminde mutlaka kaliteli bir uzun almamız şart.İlerleyen zamanlarda başımız çok ağrıyabilir.

Kısaca Nadezhda maçına da değinmek gerekirse;grup maçları baz alındığında uzun bir zaman sonunda ilk defa kaybettik (65-64) Canları sağolsun.Telafi edilebilecek bir mağlubiyetti.Maçı izleyemedik.Aslında link vardı ama bağlantı kötü olunca izleme şansımız olmadı.İstatistiklerden yola çıkıp konuşursak,yine maç içinde keskin düşüşler yaşadığımız bir karşılaşma olmuş.İlk 10 dakikada 26 sayı bulan takımımız,sonraki 20 dakikada sadece 21 sayı bulmuş.Son periyotta toparlanma belirtileri göstersekte son saniyede yediğimiz basketle mağlup olmuşuz.Hücumdaki aksama,yerli oyunculardan yeteri kadar katkı alamama göze çarpan noktalardı.Ama İstanbul Üniversitesi maçında tüm bu olumsuz noktaları sildik.Ki İstanbul Üniversitesi kaliteli bir kadroya sahip.Aldığımız sonuç kesinlikle küçümsenmemeli..Ligin ilk sıralarında kendilerine yer bulacaklardır muhakkak.

Önümüzdeki rakip Sopron..Euroleague 4. Hafta mücadelesinde 14 Kasım Çarşamba günü Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da konuk edeceğimiz Sopron maçının başlama saati 20.00..Grupta oynadığı 3 maçta 1 galibiyet 2 mağlubiyet almışlar..Kraliçelere sonsuz başarılar..

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...