4 Aralık 2012

Deee-Fence

 
Potanın Kraliçeleri TKBL 7. hafta mücadelesinde Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da karşılaştığı Ceyhan Belediye’yi 80-68 yenerek 7. maçında 7. galibiyetini aldı.
Maçı genel anlamda değerlendirirsek;
-Savunmada çok kötüydük ilk yarı boyunca.Birinci periyotta bu açığımızı hücumdaki performansımızla kapatmış olsak da,ikinci periyotta hücumda da kötü bir performans ortaya koyunca geriye düşmek kaçınılmaz oldu.
-Yine ilk yarı boyunca Swords’ü pota altında çok iyi kullandı Ceyhan..Buna engel olamadık.Matovic savunamadı orayı.Ayrıca dış savunmamızda berbattı.Bire birlerde çok kolay geçildik.Yine rahat atış imkanı verdik rakibe.Onlarda ya üçlükle ya da içeri penetre edip cezayı kesti.
-İlk periyottaki hücumlarımız gayet akıcı ve takım oyunu şeklinde gerçekleşirken,ikinci periyot tam tersi durağan oynayıp,düzen dışı bireysel hücumlarla sayı bulmaya çalışıyorduk..Fakat başarılı olamıyorduk.
-İşlerin tamamen tersine döndüğü,Ceyhan Belediye’yi şaşkına çevirdiğimiz üçüncü periyotta öyle bir savunma yaptık ki;daha önce neredeydik dedirtiyordu bizlere takımımız..Birsel-Esmeral-Cappie (Biba) ile başlayan kısa savunma,boyalı alanda Vera-Matovic ikilisinin agresifliğiyle rakibi iyice bunaltıyordu.Hücumda ise ilk yarıda çembere bakmayan Birsel skora katkıda bulunmaya başlayınca,kısa sürede rakibi yakaladık sonra öne geçip farkı açmaya başladık.Üçüncü periyodun skoru 22-4 ‘tü..Sadece 4 sayı şansı vermemiz istediğimizde neler yapabileceğimizin bir göstergesiydi.
-İyi savunma yapıp ribaundları almaya başlayınca en büyük gücümüz olan hızlı hücumlarla kolay basketler bulmaya başladık.İşte buradaki anahtar kelime savunma..Vidaları biraz sıkınca karşımızdaki rakip çözülmeye başlıyor,aradaki kalite farkı ortaya çıkıyor.Rakibi dengesiz yakalayıp,sete set hücuma kalmadan sayıları buluyoruz.
-Oyuncu performanslarına bakarsak herkes için aynı ve geçerli olan şey;ilk yarıda savunmada kötü olmaları..Onun dışında hayal kırıklığı yaratan oyuncu Vera idi benim için.1/7 ikilik isabeti klasına yakışmadı.Son maçlarda düşüşte gibi.En kısa sürede toparlanacaktır.Matovic (20sayı) yine öldürücü orta mesafe şutlarıyla katkı sağlamaya devam ediyor.Pondexter’ın (18 sayı) şut yüzdesi o kadar iyi olmamasına rağmen faul atışlarında yüksek yüzdeyle oynadı.Rakibin faul hakkını doldurduğu dakikalarda içeri penetreleriyle faul çizgisine geldi.Biba (13 sayı) hücumda fırtına gibi girdi maça.İlk yarıda savunmada herkes gibi oda iyi değildi.Ama ikinci yarı toparladı.Bahsetmiştim gerçi,son maçlarda gittikçe yükselen bir grafiği var..Oynadığı son 4-5 belkide daha fazla maçta çift haneli sayılara ulaşıyor.Esmeral (11 sayı) geçen sezonun acısını çıkartmaya kararlı.Bu sezon geriye düştüğümüz,hücumda tıkandığımız,savunmada yumuşak kaldığımız maçlarda takımı ayak tutan,ateşleyen isim oldu.Bizim için en büyük kazanımlardan biri Esmeral..Gerektiği yerde savunma yapıyor,gerektiği yerde hücumda sorumluluk alıyor..Ve kaptanımız Birsel (9 sayı) ikinci yarı savunmada müthiş işler yaptı.Hücumda da sayılarıyla ve asistleriyle katkı yaptı.Dümene geçip takımı ayağa kaldıran isimlerden biri oldu.
-Son maçlarda yüreğimiz ağzımıza gelmeye başladı.Her ne kadar bu durumun takımda alışkanlık yapacağından korksamda,geriye düşülen maçlarda takımın ortaya koyduğu karakter,skora ve oynanan basketbola isyan hali takdire şayan.
--İlk yarıdaki 13 maçın 8 i kendi sahamızda.İkinci yarıda deplasmanlarda çok zorlu bir fikstür bizi bekliyor.İlk 13 maçı kayıpsız atlatmak,ligin ilerleyen zamanlarında bize kaybetme lüksü doğuracağından çok önemli.
Önümüzdeki zorlu bir İtalya deplasmanı var.Famila Schio ile Euroleague  7.hafta mücadelesinde karşı karşıya geliyoruz.Hem bizim hem Famila’nın 4 galibiyet 1 mağlubiyeti var.Bu zorlu maçta kraliçelere sonsuz başarılar diliyorum…

Esmeral'in ilk yarının son saniyesinde uzaklardan attığı üçlük; http://www.youtube.com/watch?v=5B7Ok3WJCgk

1 yorum:

Merve Bayram dedi ki...

Siteni http://www.taraftarsiteleri.com adresine ekleyebilirsin.

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...