24 Ekim 2011

Kilidi Açamadı – Fenerbahçe: 0 Samsunspor: 0 Fenerbahçe gerçekten inanılmaz işler yapıyor. 2011 yılından beri yenilmedi ve oynadığı maçlarda sadece 2 beraberlik aldı. Deplasmanda 12 defa üst üste galip geldi. Bu şekilde inanmış ve hazırlanmış bir takıma karşı artık rakiplerin de önlemler alacağını düşünmek gerekiyor. Samsunspor maça tamamen kapanan bir taktikle çıktı. Fenerbahçe için işin bir başka boyutuna geçildi diyebiliriz. Bundan sonra Samsunspor seviyesindeki takımların Kadıköy’de olsun, kendi sahalarında olsun uygulayacağı taktik bu olacaktır.

Fenerbahçe maça hızlı başladı. Rakip kendi sahasından adım atmadığı için kalabalık arasında oynamak zorunda kaldı Fenerbahçe ve önceki maçlara göre daha az fırsat buldu. Alex ve Özer’in önderliğinde ataklar şekillendi. Arkalarından Emre ve Cristian çok dikkatli bir şekilde hücumu ve savunmayı desteklediler. Samsunspor da dengeli oyunuyla savunmasını hem kalabalık tuttu hem de az pozisyon verdi. Samsunspor oyun disiplininden çok fazla kopmadan maça bitirdi. Aykut Kocaman da kanattaki oyuncuları değiştirerek Samsunspor’un direncini kırmaya çalışsa da etkili olamadı.

Bu tarz kapanan takımlara karşı en büyük silahlar uzaktan çekilen isabetli şutlar ve duran toplar olur. Fenerbahçe’nin duran toplar konusunda büyük bir sıkıntısı olduğu bir gerçek. Uzaktan şutlarda etkili de olamayınca maçta gol atmak iyice zorlaştı ve Samsunspor’un da istediği şekilde golsüz berabere bitti maç. Fenerbahçe bu tarz maçlara alışmak zorunda çünkü bundan sonra Fenerbahçe’den 1 puanı kopartmayı kar olarak gören takımlarla oynayacak. Bu yüzden duran top çalışması yapmak zorundadır. Takımda duran toplarda etkili olabilecek oyuncu sayısı fazla değil ancak bir şekilde buna uygun oyuncuların artık hazırlanması lazım. Yoksa bu tarz maçlarda sıkıntılar büyüyecektir. Duran toplar dışında da yapılacaklar var elbette ancak Semih ve Bienvenu’nun orta saha ile son derece uyumlu oynaması lazım, Stoch gibi oyuncuların paslaşmalarını mükemmelleştirmeleri lazım. Bunları daha uzunca bir müddet yapamayacakları için duran toplar önemli bir silah olacaktır.

Dün maçta Özer gerçekten çok etkili oynadı. Alex ile birlikte atakları çok iyi yönetti. Aykut Kocaman’ın kanatları hızlı adamlarla desteklemek istemesinden ötürü oyundan alındığını düşünüyorum. Eğer rakip daha pozitif bir futbol oynasaydı Özer’in çıkmayacağını düşünüyorum. Dün akşam Özer için çok olumlu şeyler düşündüm. 

Samsunspor’da kiralık oynayan Ertuğrul da çok iyi bir maç çıkardı. Yapması gerekenleri yaptı. Volkan’dan sonra Mert ve Ertuğrul ile Fenerbahçe kalesi daha uzun yıllar emin ellerde olacaktır. 

Bir paragraf da Samsunspor teknik direktörü Petkovic için açmak lazım. Young Boys maçlarından sonra, Aykut Kocaman için yetersiz dedi. Dün akşam çağ dışı bir futbol oynattı. Yetersiz onun yanında usta kalırdı. Elimdeki oyuncular böyleydi ne yapayım bahanesine sığınıp inşallah daha da saçmalamaz. Young Boys’u çalıştırırken de elinde çok klâs oyuncular yoktu.
Fenerbahçe rakiplerinin puan kaybettiği haftada galip gelemeyerek avantaj sağlama şansını kaybetti. Lig uzun bir maraton, telafisi olacaktır bu maçların yeterki hatalardan ders alınabilsin. Aykut Kocaman ve ekibi bu güveni veriyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...